W swoim otoczeniu spotykam wiele osób, które nie są do końca zadowolone z miejsca, w którym pracują. Czują, że „to nie to”, ale boją się podjąć jakieś kroki, bo może nie jest to zajęcie idealne, ale przynajmniej pewne. Czy warto zmienić pracę, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości?
Krótko mówiąc: TAK. Jeśli pojawiają się wątpliwości, jakiekolwiek, oznacza to, że dla własnego dobra powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pytanie czy warto zmienić pracę oznacza, że jest taka potrzeba.
Tylko jak to zrobić, jeśli nie mamy do końca opracowanego planu na przyszłość? Wszystko zależy, jaki mamy powód do zmiany pracy. Najczęściej zarabiamy za mało i to jest dla nas główny wyznacznik potrzeby zmian. Jednak są sytuacje, w których boimy się, że otoczenie nie zrozumie naszej decyzji. Wszystkim wydaje się, że mamy pracę idealną, płacą na czas, dobry szef i świetni współpracownicy, ale my w środku czujemy, że coś jest nie ta. I tu już pojawia się pierwsza bariera, „no jak to?! Inni w ogóle nie mogą znaleźć pracy, albo mają ciężkiego szefa do współpracy a ja narzekam, że coś mi się nie podoba?” i następne nieśmiertelne pytanie „a jak nic nie znajdę?”
Czy warto zmienić pracę?
To ja zapytam inaczej: jak myślisz, czy praca w miejscu, którego nie lubisz lub czy wykonywanie pracy, która nie spełnia Twoich wymagań/potrzeb/marzeń nie ma na Ciebie żadnego wpływu? Oczywiście, że ma! Od tego mamy problem z zasypianiem, koszmarami, brakiem apetytu czy depresją. Stąd blisko do innych chorób. Mimo że, na co dzień nie odczuwamy tego wpływu możemy być pewni, że dużo zmienia w naszym życiu, samopoczuciu i zdrowiu. Dlatego powtarzam swoim klientom, że jeżeli już pojawiła się myśl o zmianie pracy to znaczy, że podświadomość daje nam znać „zrób coś ze swoim życiem”.
Jeśli masz problem z tym czy to już lub jak to zrobić, zrób sobie wieczór z winem, zrelaksuj się i odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:
Co czujesz?
Emocje to pierwsza oznaka, że coś jest nie tak. Nasze emocje i emocjonalne reakcje są odzwierciedleniem tego, co cenimy. Jeśli szef nie jest zadowolony z Twojej pracy a Ty czujesz się sfrustrowany i zły lub rozczarowany, oznacza to, że nie zgadzasz się z opinią i czujesz się niedoceniony. Jeśli przyjmujesz te uwagi bez takich emocji organizm daje Ci znak, że może szef ma rację i nie przyłożyłeś się do pracy. Wewnętrzny bunt to oznaka, że nie zgadzamy się na zachowanie pewnego rodzaju i nie chcemy być tak postrzegani. Mówimy tu u uczciwej reakcji nie złości dla złości.
Co myślisz?
Czy oglądając różnego rodzaju programy lub dokumenty nie zastanawiasz się, dlaczego kobiety trwają w związkach pełnych przemocy i agresji? Psycholodzy twierdzą, że można to zinterpretować na dwa sposoby:
- Łatwiej im trwać przy kimś, kogo znają niż próbować czegoś nowego.
- Myślą, że każdy inny partner będzie dokładnie taki sam.
Tak samo jest, jeśli chodzi o pracę! Myślenie kształtuje zachowanie! Jeśli nie chcemy zmieniać pracy, bo wydaje nam się, że ta jest „mniejszym złem”, ponieważ wiemy, o co w niej chodzi, boimy się zrobić ten pierwszy krok. To samo, jeśli wydaje nam się, ze w innych miejscach jest dokładnie tak samo. Nie jest! Naprawdę! Są jeszcze sprawiedliwi pracodawcy, którzy myślą o swoich pracownikach. Może ciężko ich znaleźć, ale naprawdę istnieją!
Czego chcesz?
To najtrudniejsze pytanie. Są różne sposoby na znalezienie właściwej odpowiedzi i o nich już niedługo. Jednak, jeśli już będziesz wiedział, co chcesz zmienić, co Ci się nie podoba, będziesz wiedział, czego unikać. W obecnej pracy wiesz, co Ci się nie podoba, ale musisz znaleźć swoją drogę, aby nie poczuć się dokładnie tak samo w kolejnym miejscu. To jest do zrobienia!