Masz wrażenie, że spotkania w pracy przypominają nic niewnoszące do sprawy pogadanki? Jesteś osobą odpowiedzialną za organizację takich narad? Spotkanie zespołu może być efektywne! Naprawdę!
Od czasu do czasu trzeba spotkać się z zespołem i naradzić, co do planów lub dotychczasowych efektów pracy. Niezależnie w jakiej branży pracujesz, jest to jeden ze sposobów nawiązywanie pozytywnych relacji ze współpracownikami. Nie można pominąć tego ważnego elementu budowania jedności w miejscu pracy i trzymania ręki na pulsie! Pytanie jak zorganizować takie spotkanie, aby wszyscy byli zadowoleni i przyniosło jakieś wymierne korzyści dla każdego z uczestników?!
Spotkanie zespołu może być efektywne! Jak to zrobić?
Po pierwsze, przygotuj plan spotkania zgodny z zasadą „mniej to więcej.” Mamy tendencję do zapychania każdej minuty spotkania czymś „ważnym”. Jednak należy pamiętać, że na spotkaniu będą ludzie. Ludzie, którzy chcą wyrazić swoją opinię i brać aktywny udział w dyskusji. Ciężko jest, więc zaplanować wszystkie elementy narady! Warto skupić się na bieżących problemach i planach, czyli czymś, o czym każdy zainteresowany będzie w stanie opowiedzieć bez przygotowania.
Po drugie, zaangażuj i siebie i innych! Zazwyczaj na spotkaniu zależy przede wszystkim temu, kto je zorganizował. Ta osoba miała powód do zebrania wszystkich członków zespołu, którzy niekoniecznie chcieliby brać aktualnie udział w takiej naradzie. Zwłaszcza, jeśli sprowadza się ona do wysłuchania czyjejś tyrady. Chyba każdy z nas brał udział w takiej farsie, gdzie coraz bardziej nerwowo zerkało się na zegarek „ile jeszcze”. Najbardziej efektywne są zebrania, na których doszło do dyskusji! Gdzie każdy miał szansę wypowiedzieć swoje zdanie i co więcej zostało ono wzięte pod uwagę. Pracownik, który odczuwa to, że ma jakiś wpływ na funkcjonowanie firmy będzie o wiele bardziej kreatywny!
Po trzecie, pamiętaj, że chodzi nam o dyskusję a nie o wymianę danych. Jeśli jakieś są potrzebne warto wymienić się nimi przed spotkaniem, aby każdy miał szansę zapoznać się ze statystykami czy wykresami. Na spotkaniu prowadzona powinna być jedynie dyskusja analizującą powody i pomysły jak je zmienić lub rozwijać. Nikt nie lubi siedzieć na nudnym wykładzie!
Po czwarte, spraw, aby każdy przychodził z chęcią na takie spotkanie- dodaj trochę zabawy i luźniejszej atmosfery. Na przykład na comiesięcznym spotkaniu można wybrać osobę, która najbliżej zbliżyła się do realizacji planów. Można nawet pokusić się o nagrodę finansową czy śmieszny puchar przewodni. W każdej sytuacji warto budować pozytywne relacje z pracownikami!