Zaczynasz się rozglądać za nowym miejscem pracy? Chcesz zmienić stanowisko lub środowisko? Pierwszy krok masz już za sobą, podjęta została ta ważna decyzja. Tylko jak napisać idealne CV, które otworzy drzwi do przyszłej kariery w nowym miejscu?
Skoro już wiesz, gdzie szukać o czym pisałam w jednym z poprzednich artykułów, teraz trzeba zrobić kolejny krok: czyli przygotować dokumenty aplikacyjne. Jednym z podstawowych i wymaganych niemal w 100% przypadków rekrutacji jest CV.
Jak napisać idealne CV?
A czym jest idealne curriculum vitae? To pierwsze, na co musicie sobie odpowiedzieć. Bo dużo zależy od stanowiska, na które aplikujecie. I to jeden z podstawowych błędów, jakie popełniamy- nie różnicujemy CV w zależności od stanowiska. Innymi słowami: wysyłamy wszędzie ten sam dokument!
Zasada nr 1: Patrz, do kogo i na jakie stanowisko wysyłasz aplikację!
Czy na stanowisko sekretarki lub asystentki wymagane są takie same umiejętności jak na stanowisko specjalisty do spraw czy kierownika? Oczywiście, że nie! To, dlaczego niczego nie zmieniamy i wysyłamy szablonowe CV do każdego pracodawcy? Doświadczony rekruter od razu zauważy, że ktoś nie raczył poświęcić nawet 5 minut na dostosowanie dokumentów do ogłoszenia. Takie aplikacje od razu spadają na koniec kolejki. Zwłaszcza, jeśli jest dużo zgłoszeń. Dlaczego? Bo nie widać, aby nam zależało! Dlatego zastanów się, które z Twoich obowiązków służbowych i doświadczeń są ważne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz i o nich napisz w pierwszej kolejności. O innych będziesz mówić na rozmowie!
Zasada nr 2: Zastanów się nad prezentacją graficzną dokumentu!
Wszyscy wiemy, że CV powinno przygotować się według określonych zasad. A czy wiemy jakich? Dobrze je sobie przypomnieć! Dokument powinien być przygotowany schludnie i starannie: bez wymyślnych ozdób, tęczy kolorów oraz efektów specjalnych (chyba, że aplikujemy na stanowisko kreatywne- tam możliwe jest wszystko!). Jeśli dodajesz zdjęcie to niech to będzie zdjęcie z dowodu a nie z wakacji! Serio! Ludzie wciąż dodają takie zdjęcia do aplikacji o pracę! Zawsze mnie zastanawia, co nimi kieruje. Dziś zrobienie zdjęcia choćby telefonem na tle białej ściany zajmuje sekundę! Wystarczy wypisać wszystko w punktach, skupiając się na tym, co najważniejsze. Jednak, jeśli wciąż masz wątpliwości możesz wykorzystać lub wzorować się na szablonach dostępnych w sieci. Chociaż ja zawsze powtarzam, żeby każdy przygotował swój dokument samodzielnie- ponieważ on również jest wyrazem naszej natury.
Zasada nr 3: Przeczytaj swoje CV kilka razy zanim je wyślesz!
Nawet nie masz pojęcia, ile aplikacji przychodzi z błędami ortograficznymi lub literówkami. I znów jest to dowód na to, że komuś wcale nie zależy tak bardzo na znalezieniu pracy skoro nie poświęcił tych 5 minut na sprawdzenie swojej twórczości. Warto również sprawdzić czy nie ma błędu w telefonie lub adresie mailowym. I proszę, podawajcie „poważne” adresy bez @buziaczków, @motylków i @agusiek- założenie skrzynki na gmailu do wykorzystania w rekrutacji to kolejna sekunda. To zawsze wygląda o wiele poważniej, gdy w adresie jest imię i nazwisko. Sprawdź też czy zgadzają się daty i nazwy Twoich poprzednich pracodawców- zwłaszcza, jeśli ktoś będzie sprawdzał referencje. Pomyłki w tym momencie stawiają nas w złym świetle!
Zasada nr 4: Pisz prawdę!
To kolejna rzecz, która wciąż mnie zadziwia. Ludzie zawsze lubią koloryzować, ale zapominają, że w trakcie rozmowy rekruter będzie weryfikował to, co napisaliśmy w CV! Należy pamiętać, że ogłoszenie na dane stanowisko to opis kandydata idealnego. Jednak rekruter wie, że trudno znaleźć osobę, która będzie spełniać wszystkie wymagania! Dlatego nie myśl, że nie masz szansy, bo nie znasz akurat jednego z siedmiu programów komputerowych, których znajomość jest wymagana! Może inne Twoje doświadczenia lub umiejętności go zachwycą i tak Cię zaprosi?! Najczęściej osoby oszukują, jeśli chodzi o znajomość języków. Co w ogóle mija się z celem, skoro w ogłoszeniu jest zazwyczaj wspomniany poziom, jaki interesuje pracodawcę. A jeśli jest napisany wymagany poziom to znaczy, że może on być sprawdzany! Ludzi ponosi również fantazja, jeśli chodzi o hobby. Umówmy się, hobby nie jest głównym wymogiem na jakieś stanowisko (chociaż czasami się przydaje!) ale jeśli ktoś kłamie w tym punkcie to raczej nie ma szans na zatrudnienie. Nie świadczy to za dobrze o czyjejś uczciwości. Trzeba również uważać na tzw. egzotyczne hobby, na pewno ktoś Cię o nie zapyta, więc warto się przygotować!
Zasada nr 5: Wysyłając CV napisz kilka słów!
Odpowiadając na aplikacje często możemy korzystać z gotowej wiadomości, do której wystarczy dołączyć CV. Wiele osób nie dodaje od siebie żadnego zdania wysyłając dokumenty, co również nie wygląda zbyt dobrze. Co więcej, czasami nawet nie podpisują wiadomości! Pamiętajmy, że rekruter jest tylko człowiekiem i szybko wyrabia sobie opinię o nas na podstawie tego co mu dostarczamy!
Przygotowując CV warto pomyśleć, co chcielibyście przeczytać gdybyście to wy rekrutowali na dane stanowisko. Czy zadzwonilibyście do kogoś, kto wysyła taki dokument? Jeśli nie czujecie się pewnie w tej tematyce, możecie poprosić kogoś o konsultację. Najlepiej kogoś, kto ma kontakt z takimi dokumentami na co dzień.
I tu mogę Was zaprosić do konsultacji ze mną! Za niewielką opłatą pomogę przygotować CV tak, aby zainteresowało rekrutera i aby zaprosił Was na rozmowę! W swojej ofercie mam również pakiet przygotowujący do całego procesu: od przygotowania dokumentów do przejścia rozmowy kwalifikacyjnej! Zapraszam! J